Diyet ve Beslenme Uzmanı Sinem Uygun
Diyet ve Beslenme Uzmanı Sinem Uygun

Randevu Al

Adınız Soyadınız

E-posta adresiniz

Telefon

Mesajınız

Diyet ve Beslenme Uzmanı Sinem Uygun Diyet ve Beslenme Uzmanı Sinem Uygun

Menü

dogru-yanlis

dogru-yanlis

dogru-yanlis

Öğün atlamak ya da uzun süre aç kalmak zayıflatır

Yemek yendikten sonra vücut besinleri sindirilebilmek için enerji harcar ve metabolizma çalışır hale gelir. Hiç beslenmemek ya da günde 1-2 öğün beslenmek metabolizmanızı yavaşlatır ve kilo vermenizi engeller. Öğün atlamak değil öğünlerde tercih ettiğiniz besinleri değiştirmek kilo kaybına yardımcı olur.

Ekmek kilo aldırır

En çok yapılan yanlışlardan biri ekmeği diyetten tamamen çıkarmak. Bunun iki farklı kötü sonucu olur. Ekmek beslenmeden çıkarılıyor ama farkında olmadan onun yerine diğer karbonhidrat grupları(makarna bulgur gibi) daha fazla tüketiliyor ve kilo kaybı olmuyor ya da ekmek ve bütün karbonhidratlar diyetten çıkarılıyor bu durumda fazlasıyla kas kaybını beraberinde getiriyor. Önemli olan tüketilen miktardır.

Su içmek ödem yapıyor

Aksine az su tüketimi vücutta ödem oluşmasının sebeplerinden biridir.Sindirim enzimlerinin çalışması için muhakkak su gerekir. Suyu az içmek sindirim sistemini ve metbolizmayı yavaşlatır. Günlük su tüketimin gerekenden (2-3 litre) az olması , çay kahve tüketimin fazla olması vücudu susuz bırakan metabolizmayı yavaşlatan ve şişkinliğe (ödem) sebep olan etkenlerden biridir.

Meyveler şekerdir kilo aldırır hiç yememeliyim  

Meyveler fazla miktarda şeker içerirler ancak porsiyon kontrolü yapılırsa hem gün içinde almamız gereken karbonhidratı hem de vitamin ve minerali sağlarlar. Antioksidan miktarları yüksek olduğu için metabolizmayı hızlandırır hastalıklara karşı korurlar. Gün içinde ara öğünde ya da ana öğünden hemen sonra tüketilebilir. Gece geç saatlerde veya gün içinde fazla meyve yemek kilo artışına sebep olur.

Sadece sebze meyve yiyerek zayıflarım

Sebze ve meyvelerden zengin bir beslenme planı diğer besin grupları da tüketildiğinde doğrudur. Ancak özellikle de yeteri kadar hayvansal protein tüketmeden devam ettirilen diyetler protein yapıda olan önemli hormonların(insülin gibi) ve enzimlerin yeteri kadar üretilmemesine yada çalışmamasına  yol açabilir. Sebze ve meyveden aldığımız bitkisel protein ile hayvasal gıdalardan aldığımız protein vücuda aynı şekilde fayda sağlamaz.

Sadece protein yiyerek hızlı ve sağlıklı zayıflarım

Tek tip diyetlerin hepsi bir şekilde vitamin mineral ve kas kayıplarına sebep olur. Gereğinden fazla alınan protein vücutta asit artık bırakır ve kemiklerden kalsiyum çekilmesine ,böbreklere yük binmesine, bağırsak floranızın bozulmasına sebep olur. En başında kısa sürede hızlı kilo kaybı sağlansa da metabolizmanız bir sürü sonra yavaşlar ve kilo kaybınız durur. 

 

 

Light ürünlerin kalorisi yoktur kilo aldırmaz

Yenilen bütün besinlerin kalorisi vardır sadece light olanların kalorisi daha azdır. Bunları miktarına dikkat etmeden tüketmek de kilo aldırır. Örneğin beyaz ekmek yerine kepekli ekmek yediğinizde yine karbonhidrat almış olursunuz sadece kan şekeriniz daha yavaş yükselir ve ekstradan lif almış olursunuz.

Sirkeli ya da su içersem zayıflarım

Hiçbir besin tek başına yağ yakımı sağlamaz . Sirkeli ya da  limonlu sular PH değeri yüksek (alkali ) sular olup metabolizmanızı biraz hızlandırabilir daha aromatik olduğu için su içmenizi kolaylaştırabilir fakat uzun süre içildiğinde mide problemleri yaratabilirler. Ve sadece böyle sular içmek yağ yakmaz. Limonu ve sirkeyi salatalarınıza ekleyerek tüketmek daha doğru olacaktır.

Diyet yaparken yağ tüketmezsem daha hızlı kilo veririm.

Hücre zarımızın ve hormonlarımızın büyük bir kısmı yağdan oluşur. Hücrelerin ve dolayısıyla vücut fonksiyonlarının düzgün çalışması için beslenmemizde kaliteli yağlar muhakkak bulunmalıdır.Yağsız beslenmek ,yeteri kadar yağ tüketmemek metabolizmayı yavaşlatan ve kilo vermeyi zorlaştıran nedenlerden biridir.Salataları yağsız tüketmek yağda eriyen (A,D,E,K)vitaminlerin emilimini engelleyeceği için diyet yaparken vitamin mineral alımınızı azaltır. Ceviz fındık badem gibi yağlı tohumlar gerektiği kadar yememek de vücut için gerekli olan yağları alamamanıza sebep olur. Yağları ihtiyacınız kadar diyetinize eklediğinizde tokluk süreniz uzamaya başlar.